Branża hotelowa chwilowo się zatrzymała, ale wkrótce ruszy z kopyta. Kiedy odwiedzasz hotel masz sprecyzowane oczekiwania. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś z jakimi wyzwaniami boryka się obsługa pięter, dbająca o wysoki standard czystości w Twoim pokoju? 

Housekeeping – cicha obsługa hotelowa

Praca pokojówek polega na zachowaniu dyskrecji i nie rzucaniu się w oczy. Zwykle zauważamy, że w pokoju jest czysto, ręczniki zostały wymienione, a kosmetyki hotelowe uzupełnione. (https://www.wszystko-do-hotelu.pl/kosmetyki-hotelowe.html) Nie wiemy jednak kiedy tego dokonały, ani skąd wiedziały, że już mogą wejść. Ale zadania obsługi pokoi sięgają znacznie głębiej. Po przyjściu do pracy i założeniu służbowego uniformu otrzymują one przydział zadań. Najczęściej obejmują one:

  • przygotowanie pokoi dla nowych gości
  • odkurzenie korytarza, klatki schodowej, itp.
  • przegląd pokoi zajmowanych przez gości. 

O ile prace konserwacyjne wykonywane na wspólnych powierzchniach użytkowych można rozplanować w czasie, to z pokojami gościnnymi nie zawsze jest to proste. Często jest to wyścig z czasem. Niektórzy goście mogą bowiem przyjechać wcześniej, inni z tego samego pokoju zwlekać z jego opuszczeniem. 

Zadania dodatkowe housekeeping’u

Housekeeping wykonuje często dodatkowe prace, związane ze szczególnymi życzeniami gości takie jak pranie czy sprzątanie. Jeśli nawet nie robią tego osobiście to sortują i przekazują ubrania i pościel do firm zewnętrznych, a następnie oddają z powrotem. Należy pamiętać, że hotel to nie tylko pokoje. W niektórych znajdują się siłownie, baseny, sale restauracyjne, a także recepcja, bar i pomieszczenia socjalne. Wszystkimi tymi powierzchniami zajmuje się obsługa pięter. 

Pokojówka – osoba, która nie wyda twoich sekretów

Mimo, że pensje obsługi hotelowej są zazwyczaj niskie, trudno nie doceniać ich pracy. Pokoje gości są prywatną strefą, która może kryć mnóstwo sekretów. Dlatego pracownik hotelowy musi być znany z uczciwości i dyskrecji. Chociaż nie ma łatwej pracy powinien być też uprzejmy i reprezentatywny. Czy to nie zbyt wielkie wymagania dla osób, które na co dzień wymieniają ręczniki i kosmetyki hotelowe?

Przy współpracy: https://www.wszystko-do-hotelu.pl/