Jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie jest beton komórkowy.

Suporeks, czyli beton komórkowy 

Popularność zawdzięcza swoim zaletom a więc, między innymi, lekkości i porowatości otrzymywanymi w procesie produkcyjnym za pomocą opatentowanej technologii polegającej na wprowadzeniu do cementu gazu i zamknięciu go w matrycy betonu. W ten sposób powstaje powszechnie wykorzystywany materiał budowlany, który potocznie nazywany jest suporeksem. W jego skład wchodzi także wapno i piasek. Do masowej produkcji wprowadzono go w latach trzydziestych XX wieku. Suporeks zatem to tak naprawdę nazwa dawnej marki wytwarzającej beton komórkowy, która przyjęła się i do dzisiaj identyfikuje ten właśnie materiał budowlany. 

Zastosowanie suporeksu

Suporeks w budownictwie jest stosowany przede wszystkim do wznoszenia ścian konstrukcyjnych różnego typu budowli. Mogą to być domy jednorodzinne, garaże, magazyny lub innego typu budynki. Jest on stosowany na każdym etapie realizowania projektu. Można go bowiem wykorzystać już na samym początku, do zbudowania ścian piwnic. Jednakże trzeba pamiętać, aby w tym celu wybrać suporeks o większej wytrzymałości. Ściany zewnętrzne zbudowane z betonu komórkowego charakteryzują się bardzo dobrą izolacją, dlatego to zastosowanie jest nadal najpowszechniejsze a jednocześnie najbardziej oczywiste. Suporeks może zostać także wykorzystany do wzniesienia ścian działowych wewnątrz budynku.

niebo

Rodzaje i ceny suporeksu

Beton komórkowy produkuje się w różnych wymiarach o zróżnicowanych parametrach. Najtańsze są tak zwane bloczki suporeksu, czyli szare pustaki o wymiarach 12×24×60 cm. Ich cena wynosi około 2,80 złotych za sztukę. Inne rodzaje suporeksu to: pustak biały oraz suporeks w postaci cegieł. Cena rośnie wraz z wymiarami suporeksu. Najdroższe są cegły betonu komórkowego. Za jedną sztukę trzeba zapłacić około 8 złotych. Zakup konkretnego rodzaju suporeksu powinien być zawsze uzależniony od miejsca jego zastosowania. Tylko wtedy spełnia on swoje funkcje w sposób należyty.