Jeszcze do niedawna, powiedzmy jakieś 10 lat wstecz, poddasza były trochę niedocenianymi pomieszczeniami. Składowiskami różnych rupieci, niekoniecznie z pomysłem o tym, by w ogóle jakkolwiek funkcjonalnie wykorzystać je do swoich celów mieszkaniowych. Trendy się zmieniły, poddasza zaczęły być niezwykle popularne i trzeba przyznać, że ów trend będzie pewnie się utrzymywał przez długi czas. Oto kilka najważniejszych informacji, które pozwolą bardzo dobrze przygotować się do „operacji poddasze”.

Na początek, rzućmy trochę światła

Jednym z kluczowych kryteriów mających wpływ na aranżację jest jego zgranie z naturalnym światłem. Generalnie jest taka tendencja, ze powierzchnia okien powinna wynosić nie mniej niż jedną ósmą powierzchni liczonej po podłodze. Docieranie światła powinno być obliczone na minimalnie 4 godziny w skali całego dnia. Jeżeli rozmieszczenie okien w połaciach dachu jest zróżnicowana, zyskujemy, ponieważ do pomieszczenia będzie dostawało się zdecydowanie więcej światła. Dzięki temu- mamy do czynienia z lepszym doświetleniem konkretnego pomieszczenia. Co w sytuacji, gdy rozmieszczenie okien jest inne? Na przykład, gdy okna rozmieszczone są bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim – tu też można mówić o korzyściach. Zyskujemy efekt w postaci zróżnicowanego nasłonecznienia konkretnych części poddasza. Jeśli poddasze ma być przestrzenią do pracy, w najlepiej doświetlonym miejscu powinniśmy umieścić biurko. Dobre zgranie stanowiska pracy z takim źródłem, zapewnia najlepsze warunki.

Warto sprawdzić wszystkie wymagania

Jeżeli chcemy urządzić sobie poddasze, najpierw trzeba sprawdzić, czy będzie to możliwe. To znaczy – w niektórych budynkach właściciele bezproblemowo zgadzają się na takie rozwiązania, natomiast w innych przypadkach, trzeba będzie odpowiednio uargumentować takie stanowisko. Trzeba poddać sprawdzeniu stan budynku. Nie zawsze okaże się, że taki efekt jest możliwy, więc zanim w ogóle zaczniemy planować czy projektować, ten krok jest zdecydowanie najważniejszy. Konieczne będzie też zapoznanie się z dokumentacją budowlaną konkretnego budynku. Bardzo dobrym posunięciem będzie skonsultowanie przestrzeni poddasza z architektem. Jako specjalista, zwróci uwagę na rzeczy, o których my niekoniecznie pomyślimy. Czasem podpowie, a w niektórych przypadkach, odradzi aranżowanie poddasza. W każdym razie, nie ma wątpliwości, że to krok, który pozwoli od razu rozwiać wszelkie wątpliwości. Całość na pewno warto uzupełnić ciekawą dekoracją na ścianie jak http://plakatynasciany.pl/dekoracje/plakaty-do-sypialni/ lub ew. obrazami.

Czy należy bać się skosów?

Wiele osób traktuje skosy na poddaszach jako elementy wpływające na zabieranie przestrzeni. To fakt, jednak dzisiejsze rozwiązania pozwalają na takie dopasowanie zabudowy czy mebli, które i tak pozwoli na funkcjonalne wykorzystanie wnętrza. Wszystko też zależy od wysokości poddasza, bo przy wyższych, skosy nie będą stanowiły aż tak dużego problemu.

Poddasze na plus

Niewątpliwym atutem aranżacji pokoju czy całego mieszkania na poddaszu, jest wyjątkowy klimat. Jeżeli już decydujemy się na taką przestrzeń, nie ma wątpliwości, że chcemy, by wszystko do siebie pasowało. Warto więc bardzo dokładnie zaplanować każdy krok i element wystroju, by podnieść użyteczność pomieszczeń na poddaszu. Wspomniana wcześniej konsultacja z architektem, na pewno pomoże w optymalnym wyborze rozwiązań.