Oświetlenie ścienne, które w dużej mierze opiera się na stosowaniu kinkietów bardzo rzadko bywa stosowane w formie głównego źródła światła. Najczęściej stanowi ono dodatek kreujący oświetlenie punktowe. Istnieją jednak sytuacje w których zastosowanie tego typu oświetlenia jest wskazane. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, dlaczego warto inwestować w oświetlenie ścienne oraz zaprezentujemy walory wynikającego ze zastosowania tego rodzaju oświetlenia. Zapraszamy do lektury!

Komfort to podstawa

W wielu przypadkach stosowanie światła górnego jest niemożliwe z przyczyn technicznych. Dotyczy to m.in. klatek schodowych. W przypadku rozległych i otwartych klatek schodowych pomiędzy sufitem, a podłogą brakuje dodatkowej powierzchni na zagospodarowanie instalacji elektrycznej. Podobne kwestie dotyczą także mieszkań ulokowanych w kamienicach – tu problem dodatkowy stanowi wysoko podwieszony sufit uniemożliwiający prace konserwacyjne. W tego rodzaju pomieszczeniach praktycznym i komfortowym rozwiązaniem jest oświetlenie ścienne w postaci kinkietów. Dostęp do nich jest znacznie bardziej bezpieczny i komfortowy.

światło

Oryginalność także ma znaczenie

Stosowanie oświetlenia ściennego to przede wszystkim walor związany z aranżacją, aspektem dekoratorskim oraz estetyką danego wnętrza. Dzięki oświetleniu ściennemu – punktowemu możemy doskonale odzwierciedlić większość stylów. Dotyczy to przede wszystkim stylów klasycznych – anglosaskiego, rustykalnego, vintage, czy stylu prowansalskiego. Oświetlenie ścienne w formie kinkietów możemy bardzo często zaobserwować w tematycznych restauracjach. Tego typu rozwiązanie estetyczne nadaje wnętrzom oryginalności i indywidualnego charakteru.

lampa

Sztuka rozdzielania światła

Eksperci związani z aranżowaniem wnętrz oraz designem podkreślają, że głównym celem stosowania rozwiązania oświetlenia punktowego jest przede wszystkim rozdzielanie światła. Duża ilość dekoracji oświetleniowych dostępna na https://www.dekorolka.pl/ lub http://artpasaz.pl/. Innymi słowy – w pewnych obszarach światło jest potrzebne bardziej, w innych mniej i dotyczy to zwłaszcza wnętrz o zwiększonym stopniu zaciemnienia. Lampy ścienne rozłączne rozmieszczone w określonych miejscach pozwalają efektywniej i wydajniej oświetlać, a w praktyce oznacza to, że lepiej wykorzystujemy energię elektryczną – rachunki są znacznie tańsze.

Zalety oświetlenia ściennego

Mniejsze zużycie energii elektrycznej, zwiększony poziom bezpieczeństwa oraz komfortu, a także większa wartość estetyczna wnętrza. Gdy dodamy do tego walor dekoratorski możemy mieć pewność, że stosowanie oświetlenia ściennego niesie ze sobą wiele korzyści zarówno tych związanych z funkcjonalnością, jak i tych stricte estetycznych. Współcześni designerzy coraz częściej proponują to rozwiązanie, gdyż w wielu przypadkach jest to dla nich wyzwanie z którego czerpać będą przede wszystkim domownicy uraczeni oryginalnością oświetleniową.