Większość budowanych osiedli przewiduje kompaktowe mieszkania. Najczęściej są to propozycje zawierające dwa pokoje, aneks kuchenny oraz łazienkę. Zaletą takich mieszkań jest ich tańsze wykończenie oraz łatwiejsze utrzymanie. Istotną barierą może być pogodzenie małej powierzchni z ciekawym projektem aranżacyjnym, który będzie dodatkowo funkcjonalny. Mowa tu przede wszystkim o pokoju dziennym połączonym z aneksem kuchennym. W praktyce jest to również miejsce na skromną jadalnię. Amatorzy w temacie powinni podejść do sprawy na chłodno. Jednym ze sposobów jest wynajęcie projektanta, który w szybkim czasie zaproponuje pożądany szkic. Inna droga prowadzi do próby walki z samodzielnym wykonaniem zarysu planowania przestrzennego. Poniżej kilka uniwersalnych rad.

Zestawienie potrzeb z możliwościami

Na początek konieczne jest spojrzenie na oryginalny projekt mieszkania oraz wyznaczenie funkcjonalnych stref w pokoju dziennym. Może do nich należeć obszar wypoczynkowy, kuchenny oraz jadalniany. Każda ze stref charakteryzuje się konkretnymi meblami i wyraźnym rozdzieleniem. W tym momencie zaczyna się prawdziwe projektowanie wnętrz. Należy dokładnie wymierzyć miejsce pod aneks kuchenny i zamówić meble najlepiej na wymiar. Najpraktyczniejszy układ to popularna L. Umożliwi to oddzielenie stołem części wypoczynkowej od kuchennej. Część salonowa zazwyczaj składa się z wygodnego narożnika lub kanapy oraz stolika kawowego. 

okna

Podpowiedzi specjalistów

Projektanci od wielu lat do niewielkich mieszkań proponują zastosowanie zabiegów powiększających przestrzeń. Są to między innymi błyszczące elementy aranżacyjne jak płytki podłogowe lub dodatki ozdobne. Inna propozycja łączy się z montażem luster na ścianach, tapety z widokiem natury bądź konstrukcji geometrycznych 3D. Wnętrza, w których znajduje się dużo mebli, muszą zachować stonowaną kolorystykę. Warto także unikać pstrokatych wzorów. Opłaci się zastosować ukryte za drzwiczkami półki oraz głębokie szuflady. Wysoko rekomendowana jest rezygnacja z dużej ilości otwartych regałów przeznaczonych na liczne bibeloty.