Nieustawna, źle zaprojektowana kuchnia to problem dla właścicieli, którzy chcą w końcu ją odpowiednio urządzić. Odpowiednio, to znaczy funkcjonalnie i wygodnie. Tylko – czy to w tych okolicznościach w ogóle możliwe? Projektanci odpowiadają, że tak. Warto więc zorientować się, w czym rzecz.

 

Meble na zamówienie

Nieustawna, bo ciasna lub źle skonstruowana kuchnia to naprawdę poważny problem. Tak przynajmniej się wydaje. Nie jest łatwo urządzić ją tak, jak by się chciało. Takie pomieszczenie wydaje się kompletnie niefunkcjonalne i niewygodne w czasie gotowania. Czy można coś z tym zrobić, coś zmienić? Jak najbardziej. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zakup mebli na wymiar. Poniżej kilka wskazówek.

1. Wybrane meble do kuchni powinny być pojemne. Duże szuflady, głębokie szafki, meble najlepiej po sam sufit. Będzie można przechować w nich wszystko, co potrzeba.
2. Warto zabudować każdy zakamarek, każdą wnękę i niepotrzebną przestrzeń. Zwiększy się ilość szafek do przechowywania różnych rzeczy i jednocześnie kuchnia stanie się estetyczniejsza.
3. Decydując się na zabudowę kuchni wykonaną pod wymiar warto wybrać odpowiednio trwały materiał, aby meble te służyły przez dłuższy czas. Poza tym kuchnia musi ładnie wyglądać. To też zależy od wybranego materiału i dodatków.
4. Chcąc kupić meble kuchenne na wymiar, trzeba wybrać odpowiedniego wykonawcę. Nie każdy ma doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Tylko dobry fachowiec wykona solidne meble, które będą służyły przez lata.
5. Wpływ na funkcjonalność mebli ma między innymi wybrany materiał, o którym była mowa wcześniej. Słaba sklejka sprawi, że meble szybko będą się niszczyły, a ze względu na konieczność unikania wody, nie będą tak praktyczne i funkcjonalne, jak by tego chcieli ich użytkownicy.

 

Część jadalna poza kuchnią

Jeżeli kuchnia jest bardzo nieustawnym, a do tego ciasnym pomieszczeniem, lepiej zrezygnować z części jadalnej i przenieść ją na przykład do salonu. W kuchni zdecydowanie korzystniej będzie wykonać solidną i pojemną zabudowę, niż starać się umieścić wszystko na siłę. Jedynie w dużych, przestronnych kuchniach zmieści się nie tylko kompleksowa zabudowa tego pomieszczenia wraz ze stołem i krzesłami. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak duży metraż.

Podsumowując, urządzając nieustawną kuchnię, zamiast jeździć od salonu do salonu w poszukiwaniu idealnych mebli, lepiej od razu skorzystać z usług profesjonalisty, który wykona meble na zamówienie. Taka solidnie wykonana zabudowa będzie doskonale się prezentować, a także stworzy funkcjonalna kuchnię, wygodną do przygotowywania posiłków. Jeżeli jest zbyt mała na duży stół z krzesłami, można umieścić mały stolik z jednym krzesłem czy taboretem. Na pewno będzie praktycznie i wygodnie. Kuchnia powinna głównie służyć do gotowania, a niekoniecznie do spożywania posiłków. Dlatego wybierając meble, trzeba postawić na materiały najwyższej jakości, aby były trwałe, pojemne i niezawodne. To liczy się w nich najbardziej. Zresztą każdy z czasem dojdzie do takich właśnie wniosków.