Niewłaściwie dobrany materac to w rezultacie nieprzespane noce, bóle pleców, złe samopoczucie. Dlatego do wyboru właściwego materaca należy podejść bardzo poważnie i dokładnie się do jego zakupu przygotować. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

 

Argumenty za uważnym doborem

materac

Jak dowodzą badania, aż trzecią część życia większość ludzi spędza w łóżku. W tym czasie zmieniamy pozycję niezliczoną ilość razy. Szacuje się, że w ciągu jednej nocy robimy to 30-40 razy. Co więcej, z racji upowszechnienia się siedzącego trybu życia i pracy wykonywanej w pozycji siedzącej, człowiek jest coraz bardziej podatny na rozmaite dolegliwości kręgosłupa.

 

Są też ważne argumenty natury higienicznej, które trzeba wziąć pod uwagę. Skóra człowieka naturalnie się łuszczy i odpada, a ciało wydziela pot podczas snu (około pół litra). Przyciąga to różnego rodzaju bakterie i roztocza. Z tej perspektywy patrząc, trzeba brać pod uwagę takie modele, które mają właściwości bakteriobójcze.

 

Indywidualizm

 

Zasada pierwsza i najważniejsza, każdy wybiera materac pod siebie. Pod swoje gabaryty, dolegliwości, preferencje. Nie jednej uniwersalnej metody, którą można polecić wszystkim. Każdy powinien materac sprawdzić samemu, położyć się na nim i stwierdzić, czy dobrze mu się leży. Inny wybiera się dla dziecka, zwykle miększy, z pianki poliuretanowej, inny dla osoby dorosłej.

 

Dolegliwości

Jeżeli cierpimy na dolegliwości kręgosłupa, najlepiej zapytać o radę lekarza lub fizjoterapeutę. Na pewno jednym z ważnych czynników doboru materaca będzie waga danej osoby. Przyjęte jest, że ktoś, kto waży więcej, wybiera materac twardszy. Aczkolwiek nie jest to sztywna reguła.

 

Wygoda

 

Kryterium, którego absolutnie nie należy lekceważyć, jest wygoda. Wręcz jest jednym z najważniejszych czynników. Trzeba materac sprawdzić samodzielnie, położyć się na nim. Jeżeli dobrze się na nim leży, warto rozważyć jego zakup. Pamiętajmy jednak, że w sklepie możemy sprawdzić materac przez kilka minut, a spać na nim musimy przynajmniej kilka godzin. Nie da się wykluczyć, że w dłuższym okresie przedmiot jednak się nie sprawdzi, bo będą nas boleć plecy albo będą drętwieć ręce i będzie trzeba wymienić go na inny model.
Najważniejsze jest to, aby zakupiony materac utrzymywał kręgosłup w naturalnej pozycji i odpowiednio dopasowywał się do kształtu ciała. Odpoczywając na nim mamy wstawać zrelaksowani, a nie obolali. Nasz faworyt? Materac Benet spisuje się całkiem dobrze w naszych testach ;).

 

Materac dopasowany do łóżka

 

 

Ważne jest też, na jakim stelażu umiejscowimy materac. Do wyboru są metalowe i drewniane. Eksperci zalecają, aby materac ułożyć na stelażu drewnianym, na ramie z listewek. Dzięki temu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, co pozwala uniknąć zbytniej wilgotności materaca. Cyrkulacja zaś uzależniona jest od pokrowca materaca. Najwyżej cenione są te, które mają pokrowce z bawełny albo z watoliny poliestrowej.

 

Sposób spania

 

Wybierając materac, konieczne jest uwzględnienie sposobu spania. Jeśli na plecach, trzeba wybrać model, który zapewni właściwe podparcie karku i dolnej części kręgosłupa (czyli twardszy). Jeżeli śpi się na boku, poleca się modele miększe, dzięki którym ciało będzie odpowiednio podparte w biodrach i ramionach