Jakość snu jest kluczowa dla naszego funkcjonowania, a jakość materaca na jakim śpimy jest kluczowa dla jakości snu. Właśnie dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy go lekceważyć – szukając odpowiedniego materaca warto odrobinę się do tego przyłożyć – określić swoje potrzeby i preferencje i sięgnąć po produkt, który rzeczywiście okaże się najlepszy, a nie po ten, który jest najtańszy. Na co należy zwracać uwagę wybierając materac?

Rozmiar

Wielkość materaca powinna być dopasowana do gabarytów osoby (osób) które będą z niego korzystały. Najważniejsze, aby materac nie był za mały – wiele małżeństw rozpadło się przez to, że leżąc razem w łóżku nie były w stanie wygodnie się ułożyć. Na szczęście znajdziemy materac w wielu różnych rozmiarach od wąskich jak 120×200 – przykład Beneta – czy szerokich typu 180×200 – np. szeroki materac 180×200. Materac zbyt duży to znacznie mniejszy problem, jednak nie warto przesadzać z jego wielkością chociażby dlatego, że im jest większy, tym więcej kosztuje. Kwestia ta może być problematyczna w przypadku dzieci, które przecież rosną – musimy sobie przekalkulować, czy bardziej opłaca się kupić mały materac, który trzeba będzie wymienić za rok lub dwa, czy większy, który będzie nam służył bardzo długo.

Jakość

A skoro mowa o tym, jak długo materac ma nam służyć – bardzo ważną kwestią będzie jego jakość. Należy uważać na oferty podejrzanie tanie. Jeśli cena jest bardzo niska, to producent prawie na pewno oszczędzał na materiałach z których materac wykonano. W efekcie powłoka może mieć tendencję do wycierania się, wypełnienie może się ubijać, kolory blaknąć, szwy pękać etc. Materac za grosze często oznacza oszczędność pozorną – co prawda od ręki wydamy na niego mniej, ale znacznie szybciej będzie wymagał wymiany na nowy.

Twardość

Wbrew potocznej opinii – miękki materac wcale nie musi oznaczać wygody. Jeśli będziemy się w niego zapadać to nie tylko trudno będzie nam znaleźć dla siebie wygodną pozycję, ale również będzie to katastrofalne dla naszego kręgosłupa. Okazuje się, że nawet spanie na podłodze na karimacie działa na nasze narządy ruchu lepiej, niż miękkie materace właśnie. Postarajmy się znaleźć kompromis pomiędzy wygodą a zdrowiem. Zanim kupimy nowy materac – warto porozmawiać z ortopedą lub przynajmniej lekarzem pierwszego kontaktu o tym, jaką twardość zaleca w naszym konkretnym przypadku.

Estetyka

Również wyglądu materaca nie należy ignorować. To, na ile nasz sen jest efektywny, zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze czujemy się w pokoju w którym śpimy. Kwestia wystroju, doboru kolorów, deseni, mebli, ścian, dodatków czy nawet materaca jest więc niezwykle ważna. Starajmy się dobrać materac, który będzie pasował do pozostałych elementów znajdujących się w pokoju – jeśli wnętrze jest urządzone w żywych kolorach, sięgnijmy po wyrazisty materac, jeśli wystrój jest klasyczny – rozglądajmy się za wzorem, który dopasuje się do drewnianych mebli czy ram okiennych. Najważniejsze jednak, aby materac podobał się osobie, która będzie na nim spała. Jeśli więc szukamy np. materaca dla dziecka w wieku 10 lat, możemy sięgnąć po produkt ozdobiony motywem z jego/jej ulubionego filmu.

Jeśli znajdziemy kilka materacy, które spełnią wymienione powyżej kryteria, wówczas już możemy spokojnie kierować się ceną i sięgnąć po najtańszy. To, czy będziemy z materaca zadowoleni, zależy w dużej mierze od tego, czy trafia w nasz gust, więc czasami podczas wybierania najlepiej po prostu zdać się na własną intuicję.