W Polsce co prawda w ostatnich latach liczba włamań i kradzieży nieco zmalała, nadal stanowi jednak dość istotny problem, którego w żadnym wypadku nie należy ignorować. Na rynku znajdują się rozwiązania alarmowe stworzone dla różnych podmiotów. Poniżej podamy kilka przykładów obiektów, w których alarm okaże się potrzebny i wyjaśnimy dlaczego.

Duże zakłady produkcyjne

Zakłady o dużej powierzchni potrzebują alarmów przede wszystkim dlatego, że bez nich trudno byłoby nadzorować całość, niezależnie od tego, czy korzysta się z ochrony fizycznej czy monitoringu. Dotyczy to zwłaszcza zakładów zlokalizowanych na odludziu, gdzie rzadko kiedy pojawiają się patrole policyjne, gdzie nie ma sąsiadów, którzy mogliby zainterweniować i i w których często znajduje się sprzęt warty setki tysięcy złotych. W dużych obiektach zazwyczaj stosuje się połączenie alarmów, kamer i patroli żywych ochroniarzy – gdy czujnik zostanie aktywowany, wówczas włączają się kamery, dzięki czemu pracownik ochrony może naocznie ocenić sytuacje i jeśli to konieczne – wysłać interwencję, mówi nam instalator z firmy instalproject.pl.

Prywatne lokale

Na włamanie są jednak narażeni nie tylko przedsiębiorcy, ale również zwykli obywatele. Przestępcy włamują się zarówno do małych mieszkań, jak i do okazałych rezydencji i niezależnie od tego, czy zaliczamy się do lokatorów tych pierwszych czy tych drugich, dobrze dobrane urządzenia alarmowe będą w stanie uchronić nas przed ogromnymi stratami. Szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w niebezpiecznej dzielnicy i gdy nasi sąsiedzi również mięli już do czynienia z włamywaczami. Dodatkową przesłanką do założenia alarmu są częste podróże – jeśli zdarza nam się zostawiać cały nasz dobytek na dłużej, to w żadnym wypadku nie powinien pozostawać bez zabezpieczenia. Jeśli nasz lokal został przez włamywaczy wzięty na celownik, to będą nas oni dyskretnie obserwować aż do chwili, w której wyjedziemy.

Biura

biuro

Alarmy w biurowcach są szczególnie istotne. Nie tylko dlatego, że często przechowuje się w nich cenne mienie, ale również dlatego, że w ten sposób chroni się tajemnicę handlową firmy. Czynnik ten w świecie opartym na wolnej konkurencji ma absolutnie kluczowe znaczenie, dlatego też tak wiele firm zabezpiecza się na wszelkie sposoby przed wyciekiem danych. System alarmowy jest jednym z tych sposobów. Co ważne – w systemach tworzonych na potrzeby takich firm, alarm działa nie tylko w godzinach nocnych, gdy już wszyscy pracownicy dawno są w domu, ale również w godzinach pracy, reagując na nieautoryzowane wejścia.

Szkoły i szpitale

Zabezpieczone muszą być również budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły i szpitale. W nich także często znajduje się mienie o dużej wartości, ponadto wymagają one zagwarantowania spokoju osobom, które z nich korzystają. Szkoły i szpitale, podobnie jak zakłady produkcyjne, często mają dużą powierzchnię, co oznacza, że systemy alarmowe w ich przypadku muszą być dość rozbudowane, jednocześnie dostosowane do specyfiki ich działalności tak, aby nie aktywowały się bez potrzeby.

Katalog podmiotów, które potrzebują alarmu, bynajmniej nie zamyka się na tych wymienionych powyżej. Właściwie bez obaw można stwierdzić, że zabezpieczenia potrzebuje każdy obiekt, w którym znajduje się jakiekolwiek mienie, przedstawiające choćby minimalną wartość. Co więcej – zakłady ubezpieczeniowe coraz częściej wymagają założenia alarmu, aby w ogóle objąć dany obiekt ubezpieczeniem.