Czajnik elektryczny poniekąd zrewolucjonizował naszą codzienność. Wszystko za sprawą błyskawicznej możliwości doprowadzania wody do wrzenia. Od momentu zastosowania odpowiednich cech konstrukcyjnych, proces przygotowania herbaty trwa około 2-3 minut. Wcześniej musieliśmy poświęcić kwadrans. W jaki sposób działa czajnik elektryczny? Sprawdzamy!

Czajnik elektryczny

Zacznijmy od historii. Pierwszy czajnik elektryczny powstał w roku 1891 przez amerykańskie przedsiębiorstwo „Carpenter Electric Company of St. Paul” w stanie Minnesota. Zgodnie z ubogą definicją encyklopedyczną możemy dowiedzieć się, że czajnik elektryczny stanowi urządzenie służące do gotowania wody, zasilane przy pomocy energii elektrycznej, bądź prądu elektrycznego, a zatem uporządkowanego ruchu ładunków elektrycznych. Budowa czajnika elektrycznego jest wyjątkowo prosta. Składa się on z grzałki, filtra do wody, miarki oraz obudowy, czyli zbiornika. Wbrew pozorom to grzałka stanowi serce całego układu, bo to właśnie w niej następuje przemiana energii elektrycznej w cieplną . Innowacyjnym rozwiązaniem na pewnym etapie stał się czajnik bezprzewodowy, który poprzez zastosowanie specjalnej podstawki, która jest na stałe przyłączona do kontaktu, pozwala korzystać z czajnika w dowolnym miejscu z dostępem do energii. Dlaczego inwestycja w czajnik bezprzewodowy może się nam opłacać? Oto przykład.

czajniki

Ile pijemy gorących napoi

Zgodnie z badaniami statystycznymi – przedstawiciel naszego społeczeństwa spożywa około litra napojów gorących w skali doby. Jest to zatem około 4-5 szklanek, kubków, czy też filiżanek kawy, herbaty, bądź jednego i drugiego. Zagotowanie tej ilości wody zajmuje około 12 minut, jeśli korzystamy z czajnika tradycyjnego. Łącznie w skali doby tracimy zatem niespełna godzinę na przygotowanie napoju gorącego. Biorąc pod uwagę fakt, iż zagotowanie tej samej ilości wody przy użyciu czajnika elektrycznego zajmuje maksymalnie 2 minuty, wówczas w skali doby przyrządzanie tego rodzaju napojów zajmie nam zaledwie 10 minut. Oszczędność czasu w tym przypadku to jeden z ważniejszych walorów, przemawiających na korzyść tytułowego urządzenia. Warto sprawdzić także urządzenia szpiegowskie takie jak wykrywacz podsłuchów.

Grzałka czajnika

Grzałka obecna na dnie czajnika elektrycznego jest odpowiedzialna za zjawisko konwencji, czyli ruchu gazu oraz cieczy poprzez wywołanie różnicy temperatur. W ten sposób ogrzane powietrze unosi się ku górze i miesza się z powietrzem zimnym. Zachodzi reakcja dzięki której woda zaczyna wrzeć, a my możemy zalewać nasza ulubioną herbatę, bądź kawę, ciesząc się smakiem przez kolejne chwile.