Modelarstwo w praktyce.

Inaczej działalność polegająca na odwzorowywaniu najczęściej pojazdów, samolotów czy statków w miniaturowych rozmiarach, jednak nie muszą być to tylko środki komunikacji 🙂 Bowiem modelarstwo może koncentrować się na wszystkim co tylko da się objąć wyobraźnią, co bardziej zapaleni artyści wykonują na przykład figurki z bajek czy kreskówek. Nieco bardziej zaawansowanymi wzorami mogą być zapewne przez każdego już widziane „statki w butelce”, absolutny klasyk lat 90 (poniżej zdjęcie poglądowe). Jeszcze popularniejsza podkategoria modelarstwa to te „redukcyjne plastikowe” polega na budowie modeli z gotowych zestawów, które należy skleić oraz pomalować. Istnieje także kartonowe modelarstwo skupia się na budowaniu pierwowzorów z kartonowych elementów które zostały wcześniej wydrukowane. Najbardziej zaawansowani w swoim fachu zaczynają od budowy modeli od absolutnych podstaw, przede wszystkim z różnych materiałów, wspomagają się jedynie poglądowym spojrzeniem na oryginały, często też ulepszają fabryczne zestawy.

Wygląda to imponująco, ale czy to się opłaca?

 Cóż, jak w każdej branży można liczyć zarobek względem swoich umiejętności, same produkty możemy dostrzec na wielu sklepach internetowych, lub stacjonarnych takich jak sklep modelarski kalisz. Ceny poszczególnych modeli są naprawdę różne, widełki oscylują w granicach 20 do nawet ponad 1000 zł za jeden przedmiot. Wszystko zależy oczywiście od trudności i czasochłonności wykonania owego pierwowzoru, ponieważ na te bardzo skomplikowane trzeba poczekać zatem ich cena naturalnie będzie większa. Jak jest jednak w samym zawodzie modelarza – da się zarobić godne pieniądze łącząc to z pasją do odwzorowywania przedmiotów? Oczywiście, że tak! Najlepsi w swoim zawodzie jeśli chodzi o polskie realia potrafią zarabiać nawet do 20000 zł miesięcznie, aczkolwiek wszystko zależy od ilości poświęcanego czasu i umiejętności. Nie jest to praca dla każdego, trzeba to pokochać 😉

Podsumowując.

Nie ma problemu z godnym wyżyciem w branży modelarskiej, aczkolwiek należy podkreślić że to praca dla naprawdę utalentowanych i podchodzących z pasją ludzi.