To jedna z kluczowych kwestii, gdy zwrócimy uwagę na aspekt wykończenia wnętrz w domu czy mieszkaniu. Ma ogromny wpływ na przystępność mieszkania i spędzania czasu w poszczególnych pomieszczeniach. Ale dość zagadek, rzućmy nieco jasności na rozwiązania, które najczęściej są wykorzystywane w naszych domach jako źródła oświetlenia. Niniejszy tekst potraktuj jako pewnego rodzaju ściągawkę, która pozwoli na szybki przegląd w zakresie dostępnych rozwiązań oświetleniowych. Dzięki temu artykułowi, z pewnością znacznie łatwiej i szybciej dokonasz dla siebie doskonałego wyboru źródeł oświetlenia.

Najpopularniejsze rozwiązania

Ciekawostką jest, że choć trendy zmieniają się praktycznie z kadmy rokiem, niezmiennie duża popularnością cieszą się żyrandole. Zmieniają one swoje formy, poddają się różnym elastycznym zmianom w obszarze designu, co jednak nie przeszkadza w tym, by wciąż były uznawane za jedne z najlepszych i najchętniej wybieranych propozycji jeśli chodzi o źródła oświetlenia dla naszych czterech kątów. Umiejscowienie lamp na podwieszeni pod sufitem, pozwala dobrze uregulować wysokość. Generalnie tendencja jest taka, że dosyć mocno odstają one od sufitu, powodując zwisanie. To z kolei sprawia, że dzięki temu będą mogły w świetny sposób oświetlać powierzchnię zarówno sufit, jak też bezpośrednie otoczenie pod sobą. Ma to szczególne znaczenie na przykład w jadalni czy salonie z dużym stołem, gdzie zastosowanie takiego źródła światła bezie naprawdę doskonałym posunięciem.

Podłogowe źródła oświetlenia

Bardzo duży segment stanowią też różnego rodzaju stojące lampy – przykład. Generalnie, mimo większych gabarytów, są to atrakcyjne źródła oświetlenia, które dodatkowo potrafią w bardzo dobry sposób wpisać się we wnętrza o różnorodnej stylistyce. Gabaryty może nieco ograniczają możliwości ich swobodnego wykorzystania w każdym preferowanym przez nas pomieszczeniu. Jednak gdy chodzi o doświetlenie powierzchni w trybie punktowym, z na pewno będziemy mogli liczyć na konkretny efekt. Dzięki łatwej dostępności sporego, zróżnicowanego mocno wachlarza podłogowych lamp, można dopasować je praktycznie do każdego rodzaju pomieszczenia bez wyjątku.

Dobrze zgrać oświetlenie z ozdobami na ścianach. Np. nietypowe obrazy jak tryptyki spiszą się bardzo dobre. Inny pomysł to np. takie obrazy z uliczkami jak tutaj – odpowiednio doświetlone poprawią klimat naszego mieszkania.

lampy

Wysoce funkcjonalne rozwiązanie w niższych pomieszczeniach

Konkretniej chodzi o plafony. Jeśli chodzi o różnicę między nimi a żyrandolami, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że odstają nieznacznie od sufitu. Lub – nie odstają wcale. Nie ma więc mowy o wiszącym źródle światła. Są też mniejsze od klasycznych żyrandoli, więc jeżeli ktoś chce doświetlić właśnie pomieszczenie, które ze względu na wysokość nie będzie dobrze współgrało z żyrandolem, na pewno na plus. Dobrze sprawdzają się w korytarzach, a także w łazienkach czy jako oświetlenie przestrzeni sypialnej.

 

Jeśli chodzi o wybór oświetlenia, z perspektywy konsumenta w dzisiejszych czasach naprawdę mamy w czym wybierać. Dzięki temu na pewno każdy będzie mógł w sposób bardzo sprawny i bezproblemowy poodkładać dla siebie takie źródła światła, które będą zapewniały najbardziej optymalny dopływ świecenia w całym domu, wszędzie tam, gdzie potrzebujemy tego mniej lub bardziej.