Prowadzenie miejsca jakim jest hotel wymaga nie lada zręczności i biznesowego zacięcia, którego próżno byłoby szukać u niektórych ludzi.

To musi być świetne zgranie logistyki, planowania strategicznego i konkretnych innych elementów, które będą mogły znaleźć przełożenie na bardzo wiele ciekawych czynników. To przecież oczywiste, że dzięki takiemu zacięciu i myśleniu opartym na przyczynowo-skutkowych zależnościach, będziemy szybko w stanie przewidzieć masę spraw, które to będą mogły idealnie i w sensowny sposób przełożyć się na bardzo, ale to bardzo szczęśliwe dla nas reakcje. Bo przecież hotel to ludzie – ludzie go tworzą i dla ludzi został stworzony. Taki jest chyba sekret tej branży, bo każdy kto prowadzi hotel i to rozumie, jest w stanie przyciągnąć do siebie gości przez kolejne sezony, a niektórzy nawet będą wracać z sentymentu przy każdej okazji.

Prowadzenie hotelu to też bycie dobrym liderem.

mat

A lider od szefa różni się tym, że motywuje cały zespół i razem z zespołem pracuje. Szef może tylko wymagać. Lider? Może dobierać dla siebie różnego rodzaju narzędzia, którymi nakręci funkcjonowanie całego zespołu. A tutaj mamy naprawdę do czynienia z dużym ryzykiem, jeśli akurat postawimy na takie podejście, żeby po prostu szefować, nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie ma też wątpliwości co do faktu, że mamy do czynienia z branżą niesamowicie wymagającą i bardzo podatną na zmienność. To znaczy – nie ma czegoś takiego, że jesteśmy w stanie przewidzieć większą liczbę czynników.

Owszem, w sezonie wysokim można się spodziewać na przykład obłożenia rezerwacyjnego, ale są też takie czynniki, które w sezonowym „młynie” będą naprawdę miały charakter niespodziewany i zaskakujący. Tym samym, trzeba będzie się konkretnie przyjrzeć temu, co możemy nazwać elementami stałymi. Funkcjonowanie hotelu zależy od tego, w jakim stopniu jesteśmy w stanie naprawdę sobie wszystko dobrze zorganizować. A organizacja polega na tym, żeby każdy znał swoje miejsce i swoją rolę. Żeby tak było, trzeba sobie naprawdę konkretnie zorganizować mnóstwo rzeczy.

lider

Czyli tak delegować zadania i egzekwować je, żebyśmy mogli mówić o konkretnym podejściu do tematu.

Jeżeli ktoś naprawdę uważa, że prowadzenie hotelu to tylko i wyłącznie przyjmowanie gości, warto się poprzyglądać – ile osób musi pracować i współpracować ze sobą, abyśmy my mogli swobodnie i bez problemu wypoczywać.

Tekst przy współpracy ze sklepem https://obrazynasciany.pl/, sprzedającym wykończenia i dekoracje wnętrz.