Jedną z cech, na jakiej zależy nam w pomieszczeniu mieszkalnym, jest ciepło i to zarówno rozumiane dosłownie, jako względnie wysoka temperatura, jak i estetycznie, uczuciowo. W tym artykule omówimy tak jeden jak i drugi aspekt domowego ciepła oraz sposoby na uzyskanie go.

Aby wnętrze było ciepłe warto zastosować docieplone ściany. Docieplone to znaczy np. dwu lub trójwarstwowe. W takich ścianach warstwa izolacji termicznej wykonana jest zazwyczaj ze styropianu lub wełny mineralnej. Im więcej warstw, tym trudniej ciepłu wydostać się na zewnątrz. Ciepło jednak może uciekać nie tylko przez ściany, ale również przez drzwi i przede wszystkim przez okna. To właśnie dlatego warto poświęcić im trochę uwagi – co prawda drzwi i okna o dobrej izolacyjności cieplnej są stosunkowo drogie, ale inwestycja w nie po prostu się opłaca. Im bardziej są szczelne, tym mniej musimy wydawać na sztuczne dogrzewanie, co oznacza niższe koszty eksploatacyjne. Jednym z trendów, jakie możemy obecnie zaobserwować w budownictwie, jest budownictwo pasywne. Wnętrza domów pasywnych są zaprojektowane w taki sposób, aby koszt ich utrzymania w skali roku był nawet pięciokrotnie niższy niż zwykłych lokali mieszkalnych czy użytkowych. Dom pasywny to oczywiście spory wydatek – oprócz odpowiednich ścian, okien i drzwi potrzebny jest w nich jeszcze rekuperator, czyli maszyna umożliwiająca wietrzenie mieszkania bez otwierania okien. Na rekuperator zazwyczaj trzeba wydzielić osobne pomieszczenie, ponieważ ma on spore gabaryty i dość głośno pracuje.

Wnętrze da się jednak również ocieplić wizualnie. Np. możemy zainstalować w nim kominek. Kominki to element, który przeżywa w ostatnich latach powrót do łask. Mimo, że nikt nie kwestionuje tego, że ogrzewanie centralne jest skuteczniejsze, to jednak coraz więcej osób docenia możliwość przyglądania się tańczącym płomieniom podczas odpoczynku. Firmy które sprzedają i instalują kominki przeżywają okres prosperity.

Dobrym sposobem na ocieplenie wnętrza jest również stosowanie elementów wykonanych z drewna zabezpieczonego przy użyciu powłoki transparentnej. Z drewna może być np. wykonana stolarka okienna. Współczesne drewniane okna nie mają nic wspólnego z tymi, jakie możemy pamiętać z lat siedemdziesiątych – są tak samo szczelne jak wykonane z PCV czy innych materiałów, a przy tym zazwyczaj bardziej stabilne. Drewniane mogą być również meble, listwy przypodłogowe, półki na ścianach czy nawet boazeria. Możliwości są tu niemal nieograniczone. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku lokali dwu i więcej poziomowych są również drewniane schody i balustrady.

dom-w-drewnie

W ciepłym wnętrzu powinny również znaleźć się rośliny. Nic tak nie pomaga się zrelaksować i odprężyć jak otaczająca nas zieleń. Obrazy jak http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-sypialni/ będą dobrym uzupełnieniem wnętrza. Można również np. postawić w mieszkaniu akwarium. Warto też powiesić na ścianach kilka obrazów, umieścić kilka regałów z książkami itp. – wszystkie te zabiegi pozwolą nam bardziej naznaczyć wnętrze swoją osobowością i poczuć się w nim bezpiecznie.

Tak naprawdę każdy musi znaleźć własny sposób na ocieplenie wnętrza, przynajmniej w znaczeniu estetycznym, bo jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, to te sposoby są konkretne i uniwersalne. Urządzając pomieszczenie warto mieć na uwadze nie tylko to, co jest napisane w internetowych poradnikach na temat wystroju wnętrz ale również swój własny gust. W końcu to my sami będziemy w nim mieszkać.