Styl futurystyczny łączy w sobie formy, które nie znajdują zastosowania we współczesnych wnętrzach loftowych oraz skandynawskich. Wbrew pozorom daleko im także do rosnącej w siłę awangardy. Nierzadko styl futurystyczny bywa wypadkową modernizmu i rustykalności. Minimalizm aranżacyjny często miesza się tu z barokowym przepychem. Znalezienie złotego środka w tego rodzaju sytuacjach stanowi domenę wyłącznie doświadczonych i profesjonalnych designerów. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy odłamy stylu futurystycznego, które mogą być trendem w najbliższych latach. Zapraszamy do lektury!

Hi-Tech – przemyślana prostota

Podstawowym rodzajem stylu futurystycznego jest forma Hi-Tech. Aranżacje charakterystyczne dla owej formy odznaczają się przemyślaną prostotą. Każdy detal oraz zabieg mu towarzyszący jest szczegółowo przemyślany, tak by kreował spójną całość, która jak sama nazwa wskazuje – bazuje na zaawansowanych technologiach. Prostotę sugerują nam również barwy – są to zazwyczaj stonowane odcienie w postaci klasycznej bieli, czerni oraz szarości. Kolory żywe – zdecydowane w większości przypadków dotyczą detali, które należy uwypuklić w sposób racjonalny. Tytułowy styl odznacza się zastosowaniem stali oraz tworzyw sztucznych. We wnętrzach Hi-Tech można znaleźć m.in. fragmenty stalowych rur, układów instalacji, czy chociażby rozwiązań związanych z przemysłem.

Styl gabinetowy – powrót do przeszłości

extra
Styl gabinetowy, choć ważny dla formy futurystycznej, to na pozór łączy w sobie elementy charakterystyczne dla epok minionych. Tytułowy styl nawiązuje do wieku XIX i prądu aranżacyjnego, który ukształtował się na Wyspach Brytyjskich. Jak sama nazwa wskazuje można znaleźć tu meble antyczne – gabinetowe charakterystyczne dla pomieszczeń prawdziwych lordów. Tego typu – prywatne lokum służyły głównie do wypoczynku i zrelaksowania się. Nierzadko były przeznaczone do użytku jako palarnie, a więc z całą pewnością możemy w nich spotkać gustowne popielnice i atrybuty im towarzyszące. Dlaczego styl ten uznawany jest za odłam futurystyczności? W ciekawy sposób mówi o tym ekspert – Tomasz Nowak :
„…Styl futurystyczny to niebanalna forma współczesnego wystroju. Niejako jest to zagospodarowanie obszarów aranżacyjnych, które nie zmieściły się w głównych stylach. Stąd możemy spotkać wiele rozwiązań modernistycznych, rustykalnych oraz ich fuzji. Styl gabinetowy jest właśnie przykładem stylu klasycznego z domieszką rozwiązań współczesnych – m.in. stylu skandynawskiego opartego na drewnie oraz szkle…”

Podsumowanie i wnioski

Oba style z pewnością są niebanalne. W opinii designerów na tego typu rozwiązania aranżacyjne decydują się w dużej mierze osoby samotne. Odwaga – żeby nie powiedzieć brawura ma jednak swoje plusy, a świadczy o tym coraz większe zainteresowanie tytułową formą. W najbliższych dekadach może to być trend, który urośnie w siłę zwłaszcza w dużych miastach, tak jak ma to miejsce na zachodzie Europy. Warto zapoznać się z ofertą sklepów obrazynasciany.pl, artpasaz.pl, dekorolka.pl.